top of page
Search

Három érv a mobilozás ellen

„Titkos boszorkányszeánszokat is tartottak az alföldi piramisdiszkóban, videó!”. Na, ezt még megnézem. Ismerős? Ha a videó nem is, az érzés biztosan. Olyan sok időt elpazarolunk a felesleges telefonnyomkodással, hogy szinte semennyi energiánk nem marad a való életre. Panaszkodunk, hogy nincs időnk tanulni vagy edzeni, pedig, ha a felesleges görgetést lecserélnénk hatékony tevékenységekre, sokkal produktívabbak lennénk. A továbbiakban a teljesség igénye nélkül ismertetjük a folyamatos online jelenlét hátrányait és nem titkolt célunk elérni, hogy a cikk elolvasása után kikapcsold a mobilneted.


1. Időpazarlás A mai fiatal generáció tagjai egyik legnagyobb problémájukként emelik ki az időmenedzselés nehézségeit. Az, hogy nem tudnak minden számunkra fontos dologra megfelelő mennyiségű időt szánni, a FOMO egyik következménye. Egy 2019-es globális kutatás rávilágít arra, hogy az emberek átlagosan napi 4 órát töltenek okostelefon-használattal. A világ népességének 60%-a pedig folyamatosan elérhető. Érdemes elgondolkodni azon, hogy ez mennyi időt jelent egy évben, valamint hogy megéri-e a valóság megélése helyett a virtuális világban élni egyetlen életünket. (Nem.)


2. A koncentráció hiánya

A netfüggőség egyik következménye, hogy nem tudunk egy feladatra összpontosítani, mert folyamatos kényszert érzünk arra, hogy ellenőrizzük a közösségi oldalakat. Olyannyira a social media rabjai vagyunk, hogy nem tudjuk kikapcsolni az internetet egy félórára se, mert félünk, hogy lemaradunk valamiről. De mitől is félünk pontosan? Attól, hogy abban a 10 percben, amíg zuhanyozunk, nem az elsők között látunk meg egy új bébi Yoda mémet? Vagy nem fogjuk megtudni, hogy a laposföld-hívők milyen újabb érvvel támasztják alá elképzelésüket? Mert ha belegondolunk, ennyi idő alatt nem történik sokkal több ennél. Ezek a hírek pedig ugyanúgy jelen lesznek a világhálón két órával, sőt, két nappal később is.



3. Kellemetlen fizikai tünetek A telefonnyomkodás amellett, hogy negatív hatással van az időnk beosztására, a koncentrálóképességünkre és a hangulatunkra, kellemetlen fizikai tünetekkel is járhat. A túl sok pötyögés ínhüvelygyulladást okozhat, emellett a szemünknek se tesz jót a képernyő bámulása. A lehajtott fejjel történő telefonozás következményeként pedig hát-és gerincfájdalmak is gyötörhetnek egy idő után. Ez utóbbi kapcsán létrejött a text neck fogalom is, mely arra a nyakfájdalomra utal, amit a fejünk folyamatos lefelé hajtása eredményez. Érdemes tehát a mobilozás fizikai egészségünkre gyakorolt hatását is figyelembe venni, mert hosszú távon nagymértékben megnehezítheti az életünket.


Forrás: Posture School

Mindenkinek érdemes lenne kipróbálni az általunk is hirdetett JOMO-t, hiszen a világ egyik legfelszabadítóbb érzése tud lenni, amikor kimaradunk a közösségi média világából. Ha tennél valamit a mentális- és fizikai egészségedért, azt javasoljuk, hogy kapcsold ki a mobilneted, menj ki a természetbe a telefonoddal és ásd el, majd soha többet ne menj fel Facebookra. Ha ez túl drasztikus lenne, akkor első lépésként próbálj meg kibírni legalább egy órát telefonozás nélkül.

Cikkünket egy ősi bölcselettel zárnánk:

Nem biztos, hogy szükséges még egy macskás videót megnézned ma!
 
 
 

Comments


bottom of page