Olvass!
- Jelenélők
- Oct 20, 2019
- 2 min read
„Az olvasás segít élni, életben maradni, növeli az empátiát, a másik ember és a világ megértését.” Vekerdy Tamás
A NOP World Culture Score idén közzétett kutatásából kiderül, hogy Indiában az emberek átlagosan hetente tizenegy órát, pontosan tíz órát és negyvenkét percet töltenek olvasással. Te mennyit olvastál a héten?
Sajnos manapság egyre ritkább, hogy valaki könyvet vesz a kezébe, hiszen a filmek és sorozatok nézése kevesebb megerőltetéssel jár, nem kell ugyanis használnunk a képzelőerőnket a történet befogadásához. Emellett sokan inkább a közösségi médiát böngészik, feleslegesen görgetnek a kezdőlapon (nem, ez nem minősül olvasásnak) és amikor/ha rájönnek, hogy mennyi időt elvesztegettek ezzel, már nincs idejük hasznosabb tevékenységekre.
Az olvasásnak azonban számos előnye van. Ezekből fogunk most bemutatni néhányat.
1. A tökéletes JOMO-program
Az olvasás tökéletesen megtestesíti a közösségi média világából történő kimaradás élményét. Miközben elmerülünk egy könyvben, nem törődünk azzal, hogy mások mit csinálnak és miért (nem) írnak nekünk Facebookon. Sokkal egészségesebb és hasznosabb időtöltés ez, mint a telefonunkat nyomkodni és indokolatlan mennyiségű képet megosztani arról, hogy éppen mi történik velünk.

2. Vár egy másik világ
„Egy olvasó ezernyi életet megél, mielőtt meghal. Az az ember, aki nem olvas, csak egyet.” George R. R. Martin
Egy jó könyv elsőszámú ismertetőjegye, hogy kiragad a mindennapi életünkből és egy új világba repít minket. Ilyenkor elfeledjük a hétköznapi problémáinkat és ahelyett, hogy azok megoldásán rágódnánk, a könyv cselekményére fókuszálunk. Ehhez szükségünk van a képzelőerőnkre, tapasztalatainkra is és ebből következik, hogy minden ember máshogyan képzeli el a leírtakat. Ezért szokták mondani, hogy ahányan olvasnak egy könyvet, az annyiféle művé válik.

3. Bővíti a szókincset
„Aki nem olvas, azon meglátszik, amint megszólal.” Hartay Csaba
Minél többet olvasunk, annál inkább bővül a szókincsünk, ami a beszédünkben, fogalmazásmódunkban is megmutatkozik. Ha több szót ismerünk és használunk, magabiztosabban tudjuk kifejezni magunkat és ez például egyetemi beadandók megírásában is a segítségünkre lehet.

4. Tudást ad
„Semmi sem a sajátod azon a néhány köbcentin kívül, ami a koponyádban van.” George Orwell
Minden elolvasott könyvvel többek leszünk. Azon túl, hogy bővíti a szókincsünket és kiragad a mindennapokból, az olvasás tudást, ismeretet ad és kiegészíti vagy megváltoztatja az addig kialakult véleményünket a világról.
5. Rekordot lehet dönteni vele
2008-ban Deepak Sharma Bajagain Nepálban 113 óra 15 perces idővel megdöntötte a leghosszabb hangosfelolvasó maratont. A rekorder szeptember 19 és 24-e között 17 különböző könyvet olvasott fel. Te mennyit olvasol jövő héten?
Comentários